Niedobór lub nadmiar kwasu żołądkowego jest dla każdego organizmu pewnego rodzaju przeszkodą. Codziennie spożywamy wiele posiłków, czasem stwierdzamy, że boli nas żołądek. Jednak w prawie każdym przypadku tłumaczeniem bolącego żołądka jest to, że zdjęliśmy coś niestrawnego lub ciężkiego. Prawie w cale nie zastanawiamy się nad konkretnymi przyczynami. W wielu przypadkach problem, który się pojawia, wynika z nadmiaru lub niedoboru kwasu żołądkowego. Czym jest kwas żołądkowy i dlaczego odgrywa ważną rolę w naszym organizmie? W jaki sposób suplement diety Mumio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie żołądka? Na jakie choroby i schorzenia ma pozytywny wpływ?
Najczęstsze choroby żołądka.
Żołądek jest organem wewnętrznym, w którym odbywa się trawienie pokarmu, w szczególności białek. Ściany wewnętrzne tego narządu produkują sok żołądkowy, w którym znajdują się enzymy ułatwiające rozdrabnianie pokarmu i trawienie spożywanych substancji. To w nim również odbywa się wydzielanie kwasu solnego, który między innymi przyczynia się do zabijania drobnoustrojów.
Z żołądkiem związanych jest również wiele schorzeń, najczęściej należą do nich choroby wrzodowe oraz nadżerki. Związane jest to głównie z kwasami żołądkowymi. Aby móc uświadomić sobie jak Mumio wpływa na choroby związane z żołądkiem należy wyjaśnić czym są i jak działają kwasy żołądkowe.
Czym są kwasy żołądkowe
Głównie w żołądku zachodzą procesy trawienia, których zadaniem jest uwolnienie substancji odżywczych, minerałów i substancji energetycznych, które zawarte są w pokarmie. Aby procesy te mogły zachodzić poprawnie niezbędne są kwasy żołądkowe (sok żołądkowy).
Na samym początku warto uświadomić sobie, czym faktycznie jest sok żołądkowy. Otóż jest to mieszanka, która jest produkowana w żołądku za pośrednictwem trzech rodzajów komórek: komórki okładzinowe (odpowiadają za produkcję kwasu solnego), komórki główne (odpowiadają za produkcję pepsynogenu) a komórki śluzowe, jak sama nazwa wskazuje – odpowiadają za wyprodukowanie śluzu.
W dzisiejszym artykule w głównej mierze skupimy się na zagadnieniu kwasu solnego, który jest przyczyną wielu schorzeń a jego niedobór lub nadmiar przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu.
Kwas solny
Najczęstszą przyczyną zaburzeń trawienia, a co za tym idzie, zaburzeń prawidłowego funkcjonowania organizmu jest nieodpowiednie stężenie kwasu solnego w żołądku. Dla każdego organizmu stężenie kwasu solnego powinno być niskie, czyli tzw. kwaśne Ph (wartość powinna zawierać się w przedziale od 0,9 do 3). Wartość ta jest optymalna dla każdego organizmu. Co się dzieje w momencie niedoboru? Białka nie zostaną prawidłowo trawione oraz wchłanianie. Żołądek nie będzie w stanie prawidłowo opróżniać treści, czego skutkiem będzie refluks. Cały system biochemii zostanie zaburzony, gdyż organizm nie będzie mógł wchłaniać niektórych pierwiastków, takich jak cynk, miedź czy też żelazo. Może pojawić się tendencja do alergii, astmy niedoboru żelaza oraz witaminy B12.
Wpływ Mumio na choroby żołądka
Mumio posiada wiele właściwości regenerujących. Jakie to ma konkretnie odniesienie do choroby wrzodowej oraz refluksu? Po pierwsze naturalny suplement diety Mumio pomaga wchłaniać do organizmu najpotrzebniejsze pierwiastki i składniki odżywcze. Dzięki temu istnieje zmniejszone ryzyko występowania nadmiaru lub też braku kwasu żołądkowego, który jest główną przyczyną powstawania wrzodów.
Po drugie, Mumio ma właściwości regeneracyjne. Wrzody pojawiają się na wewnętrznych ścianach żołądka i są one deficytem w błonie śluzowej. Dzięki stosowaniu preparatu organizm jest w stanie sam walczyć i odbudowywać tkanki żołądka, przez co choroba zostaje zatrzymana a odbudowywanie się organizmu pomaga pozbyć się wrzodów. Mumio sprzyja wzmożonemu przyrostowi tkanki gruczołowej w strefie wrzodowej, sprzyja zniknięciu lub złagodzeniu destrukcyjnych i nekrotycznych zmian, sprzyja regeneracji tkanki gruczołów żołądka jak i elementów tkanki łącznej.
Mumio działa również przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a minerały i aminokwasy w nim zawarte sprawiają, że organizm w trakcie choroby jest w stanie odbudowywać własny system odpornościowy oraz jest w stanie samodzielnie walczyć z chorobami.
Badanie naukowe potwierdzające skuteczność Mumio w walce z wrzodami
Naukowcy starali się wykazać działanie Mumio w walce z chorobą wrzodową. W tym celu został przeprowadzony eksperyment, któremu poddano szczury. W tym celu wykorzystano kwas octowy. Kontrolna grupa otrzymała 0,2 ml kwasu octowego, który miał za zadanie wywołanie wrzodów żołądka. Przez cztery dni szczurom zostawało podawane Mumio w proporcji 100 mg/kg/ dziennie.
W celu badania obrane zostały konkretne parametry: Ph i stężenie pepsyny w treści żołądkowej oraz histopatologia żołądka.
Na podstawie wyników badań nasunął się jeden wniosek: właściwości przeciwwrzodowe Mumio działają poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego i poziomu pepsyn.
O całym badaniu szerzej można przeczytać tutaj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25709338/